Zámek Loučeň

Hlavní stránka | Kateřina Goroškov | Tiskové středisko | Zámek Loučeň

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvo­vanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.

Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU jako úspěšný dotační projekt – na zámku u této příležitosti zasadí strom

Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU jako úspěšný dotační projekt – na zámku u této příležitosti zasadí strom

08. 04. 2024

Od 7.července 2007 je zámek zpřístupněn s nově vybudovanou expozicí, labyrintáriem a hotelem v zámeckém parku. To vše proběhlo v době, kdy tento kout Středočeského kraje nebyl zdaleka vyhledávanou turistickou destinací a Zámek Loučeň byl první turistickou atraktivitou tohoto regionu. Po patnácti letech od otevření, v roce 2022 se stal nejnavštěvovanější soukromou památkou v České republice mezi hrady a zámky, v celkovém žebříčku návštěvnosti památek mu patří šesté místo.


Tematické prohlídky k výročí Bedřicha Smetany na zámku Loučeň

Tematické prohlídky k výročí Bedřicha Smetany na zámku Loučeň

12. 02. 2024

Zámek Loučeň se připojí k oslavám 200. výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Během měsíce března se na Zámku Loučeň budou konat speciální prohlídky při příležitosti tohoto výročí. Znít tady budou tóny z Cyklu symfonických básní Má vlast. Na Loučeni tak navazují na odkaz rodiny Thurn-Taxisů, původních majitelů loučeňsko-dobrovického panství a významných mecenášů Bedřicha Smetany.


 „Abecedu Vánoc“ na zámku Loučeň tvoří i originální ozdoby Tříkrálového stromečku

„Abecedu Vánoc“ na zámku Loučeň tvoří i originální ozdoby Tříkrálového stromečku

22. 11. 2023

Loučeňský zámek přivítal o víkendu první návštěvníky, kteří měli možnost shlédnout vyšňořené stromečky v rámci prohlídek Příběh vánočního stromečku. Vše o Vánocích od A do Z vypráví kostýmovaní průvodci v rolích členů knížecí domácnosti. Knihovnu zámku opanoval vánoční stromeček se špicí až ke stropu, podobně, jako to dělává první dáma v Bílém domě. Ozdoby tohoto stromečku vytvořila sklárna Koulier v barvě Tifanny Blue.


Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň „Abeceda Vánoc“

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň „Abeceda Vánoc“

20. 10. 2023

Na Loučeň se vrací návštěvníci v době adventu pravidelně, a to jak pro nové informace, tak pro kouzelnou atmosféru, která na ně dýchne již od zámecké brány. Přijeďte se pobavit, popít vánoční punč nebo svařené víno a zahájit předvánoční těšení se do Loučeně ve středních Čechách. Kostýmovaní průvodci na Vás čekají každý den v týdnu včetně sobot a nedělí od 17. listopadu do 21. ledna roku následujícího. Letošní ročník je šestý v pořadí, a tradici nepřerušily ani covidové roky.


Zámecká paní z Loučeně se stala Hrdinkou cestovního ruchu za třicet let a finalistkou ocenění Osobnost cestovního ruchu

Zámecká paní z Loučeně se stala Hrdinkou cestovního ruchu za třicet let a finalistkou ocenění Osobnost cestovního ruchu

22. 09. 2023

Ocenění v kategorii Hrdinka cestovního ruchu za třicet let převzala Kateřina Šrámkové – majitelka zámku Loučeň - od ředitele pana Hergeta v polovině září tohoto roku. Dále byla v hlasování veřejnosti oceněna jako finalista ceny Osobnost cestovního ruchu. Celkovým vítězem se stal pan Bohumil Starý in memoriam – předseda Asociace kempů. Ceny upozorňují na skutečnost, že na zámku Loučeň mění Kateřina Šrámková se svým týmem stereotypy památkového cestovního ruchu. Z neznámé památky vybudovala jeden z nejnavštěvovanějších zámku v Česku. Agentura CzechTourism je spolu s Cenou ředitele České centrály cestovního ruchu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj slavnostně vyhlásila v Praze tento týden.


České pohádkové léto - Dětství v době Karla IV.

České pohádkové léto - Dětství v době Karla IV.

31. 07. 2023

Od 1. až do 26. srpna bude zámek Loučeň patřit všem malým rytířům a princeznám, kteří princi Karlovi dokážou svoji připravenost stát mu při jeho nelehkém úkolu po boku. Po celý srpen v úterý, středu, čtvrtek a sobotu se mohou těšit na rytířské turnaje, dovednosti a scénky.


Letní radovánky na Loučeni

Letní radovánky na Loučeni

22. 05. 2023

Brány zámeckého parku na Loučeni budou otevřeny pro malé i velké po celé léto každý den v týdnu. Navštívit můžete jak největší Labyrintárium v Evropě, zámek s jeho kostýmovanými prohlídkami, tak speciální akce. Na ubytované v zámku či zámeckém hotelu čeká přírodní koupací jezírko. V červenci se zapojí zámek na Loučeni již poněkolikáté do Mezinárodního dne turistiky naboso. Druhá polovina léta, tedy celý srpen, bude patřit na zámku dětem a Českému pohádkovému létu. Letní sezonu uzavřou na zámku Loučeň Hrado-zámeckou nocí.


Loučeňský zámek promluví řečí květin

Loučeňský zámek promluví řečí květin

19. 04. 2023

Středočeský zámek Loučeň ozdobí všechny své komnaty květinami. Ty budou až do začátku června promlouvat jak svojí vůní, tak vlastní květomluvou k vám ke všem, kdo si chtějí jarní měsíce zpestřit a obohatit něčím zajímavým. Netradiční prohlídkou Vás zámkem kromě jednoho z členů knížecí rodiny provedou také květiny a budou Vám vyprávět svůj příběh. S květinami a s květinovou vílou Jiřinkou se potkáte i v zámecké parku a kdo vyřeší tajenku, získá odměnu. Květ(n)omluva bude na zámku v Loučeni k vidění od konce dubna do 4.června.


Zažijte na zámku v Loučeni příběh lásky inspirovaný prastarým evropským rodem Thurn-Taxisů

Zažijte na zámku v Loučeni příběh lásky inspirovaný prastarým evropským rodem Thurn-Taxisů

14. 02. 2023

Na začátku roku krajině sice panuje zima a někde i sníh, avšak pro lásku, která se rodí hlavně z náhody a štěstí, je to ideální začátek. Podobně jako začal příběh lásky knížete Alexandra a kněžny Marie a celých tří generací rodu Thurn-Taxisů. Zámek Loučeň se nechal jejich příběhem inspirovat a na přelomu zimy a jara připravil prohlídky s názvem Příběh lásky, které jsou na zámku k vidění až do 12. března.


Speciální prohlídky na zámku Loučeň pod názvem Příběh vánočního stromečku budou ukončeny o půlnoci ze čtvrtka na pátek tento týden  & Zámecký park včetně Labyrintária zůstane přístupný

Speciální prohlídky na zámku Loučeň pod názvem Příběh vánočního stromečku budou ukončeny o půlnoci ze čtvrtka na pátek tento týden & Zámecký park včetně Labyrintária zůstane přístupný

15. 12. 2020

Na základě včerejšího rozhodnutí vlády bude dvacet rozzářených vánočních stromečků na zámku Loučeň zhasnuto předčasně o půlnoci ze čtvrtka na pátek – tedy ze 17. na 18. prosince. Advent v plné kráse stihlo za krátkou domu navštívit veliké množství lidí. Zámek tedy ještě do čtvrteční půlnoci rozšíří prohlídky tak, aby umožnil expozici shlédnout co největšímu množství lidí. A to hlavně těm, kteří mají advent spojený i s jinou činností než nakupování. I po 18. prosinci ale zůstanou brány zámeckého parku otevřeny a umožní tak rodinám s dětmi navštívit alespoň venkovní Labyrintária.


Zažijte pravou adventní atmosféru  &  Zámek Loučeň znovu otevírá svoji expozici prohlídkami Příběh vánočního stromečku s dvaceti rozzářenými vánočními stromky

Zažijte pravou adventní atmosféru & Zámek Loučeň znovu otevírá svoji expozici prohlídkami Příběh vánočního stromečku s dvaceti rozzářenými vánočními stromky

02. 12. 2020

Advent v plné kráse přece jen bude. Zámek Loučeň zve všechny své příznivce a příznivce předvánoční atmosféry do svých zahrad i komnat. A to hned první den, kdy to je možné, tedy od 3.prosince tohoto roku. Třetí ročník prohlídek „Příběh vánočního stromečku“ se koná v historické expozici, kde každá zámecká komnata hostí jiný stromeček. Návštěvníci se kromě historie, jak se stromečky dříve zdobily na zámku či v podzámčí, seznámí také s tematickými stromečky, letos postavenými na myšlence „Co dali Taxisové světu“.


Hradozámecká noc na zámku Loučeň a zámku Stránov v duchu nové prohlídkové trasy Příběh automobilu a maratónu speciálních prohlídek až do svítání

Hradozámecká noc na zámku Loučeň a zámku Stránov v duchu nové prohlídkové trasy Příběh automobilu a maratónu speciálních prohlídek až do svítání

19. 08. 2020

Auta jsou všude kolem nás a život bez nich si již neumíme představit. Příběh automobilu se začal psát v roce 1885, kdy inženýr Gottlieb Daimler přidal k bicyklu benzínový motor a na světě byl první „motocykl“. A o rok později si jako první nechal patentovat vozidlo poháněné spalovacím motorem Carl Benz, a to v roce 1886. V českých zemích byl prvním automobilem Benz Victoria libereckého továrníka barona Liebiega, který byl třetím vozem v Rakousko Uherské monarchii. To že převratná doba, kdy se automobily začaly vyrábět a masově rozšiřovat, souvisí se životem na šlechtických sídlech, se mohou návštěvníci dozvědět během speciálních prohlídek s názvem PŘÍBĚH AUTOMOBILU na zámcích Loučeň a Stránov v sobotu 29. srpna během Hradozámecké noci.


Gastronomické zážitky uprostřed magické síly labyrintů na zámku Loučeň

Gastronomické zážitky uprostřed magické síly labyrintů na zámku Loučeň

10. 08. 2020

Pro chvíle romantiky jsou v areálu zámku připraveny nově zrekonstruované hotelové restaurace Maxmilian a Ferdinand, kde kraluje šéfkuchař Tomáš Petráň se svým kolektivem. Mezi speciality hotelové kuchyně patří kromě zmíněných Čápů s mákem® určitě i některé netradičně připravované polévky a grilovaná, předem stařená, steaková masa. Na Loučeni se dá stolovat ale i netradičním způsobem. Louky v zámeckých zahradách jsou zde k dispozici všem milovníkům dobrého jídla i dobře stráveného času.


Tématické prohlídky na zámku Loučeň představí starobylý a významný rod Thurn-Taxis s jezevcem v erbu

Tématické prohlídky na zámku Loučeň představí starobylý a významný rod Thurn-Taxis s jezevcem v erbu

15. 06. 2020

Letními prohlídkami zámku Loučeň provedou kostýmovaní průvodci, představující jednotlivé členy šlechtického rodu Thurn-Taxis, který zámek vlastnil a v kraji zastával významné postavení. Původně tento rod pochází z Itálie, ale jejich poštovní podnikání je přivedlo do celé Evropy. Nejprve se centrem jejich poštovního obchodu stala Belgie, postupně přesídlili do Frankfurtu nad Mohanem a na konec do Regensburku, kde rodina sídlí dodnes.


Speciální prázdninové programy na zámku Loučeň

Speciální prázdninové programy na zámku Loučeň

25. 05. 2020

Dovolená by nám měla dovolit, dopřát si více času na věci, na které běžně nezbývá čas. Pro někoho to znamená více pohybu, pro druhého více odpočinku a času pro sebe. Rozličné pohledy na to mívá řada lidí, ale i členů jedné domácnosti. Přejeme si být spolu, ale na společně strávený čas nesdílíme vždy úplně podobný názor. Zámecký areál Loučeň může v těchto věcech pomoci. Na jednom místě nabízí jak relaxační zóny, tak prostor pro aktivní sportování. Zajištěn je tady rovněž prostor pro romantické chvíle. V rámci dovolenkových pobytů zařadili na zámku například RODINNÝ PIKNIKOVÝ KOŠ zdarma, volný je vstup i do hotelového bazénu a sauny a také do zámeckého parku, a to včetně unikátního labyrintária a dětského lanového parku po celou dobu pobytu. Navštívit lze také zámeckou expozici představující život na zámku na počátku 20.století v doprovodu kostýmovaného člena rodiny Thurn-Taxisů. V rámci rodinné dovolené ochutnají rovněž všichni členové rodiny ČÁPY S MÁKEM, jako dárek od Bílé paní Loučeňské.


Pohodová i aktivní dovolená mezi světovými unikáty na Loučeni

Pohodová i aktivní dovolená mezi světovými unikáty na Loučeni

11. 05. 2020

Loučenský areál ve Středních Čechách nedaleko Prahy se pyšní nejenom světovým unikátem v podobě LABYRINTÁRIA – souborem bludišť v zámeckém parku, nabízí ale rovněž zázemí pro klidnou a pohodovou dovolenou. Zámecký park v anglickém stylu je ideálním místem nejenom pro oblíbené piknikování, kdekoli se Vám zlíbí, ale jeho odlehlé části se výborně hodí k meditacím, cvičení jógy, chůzi či běhání. Výhodou je to, že si v podstatě připadáte jako v lese, s tím rozdílem, že jste chráněni. Což ocení obzvláště ženy, které by si rády vyšly i samy do lesa, ale nemají k tomu odvahu. Na Loučeni je toto vše možné. Park nabízí řadu aktivit jak pro dospělé, tak děti. A to v podobě dětského lanového parku, rybníčků plných ryb, relaxační zóny lážo plážo, pravé studánky nebo dětského mlhoviště.


Den matek na zámku Loučeň aneb odměňte svoji maminku

Den matek na zámku Loučeň aneb odměňte svoji maminku

05. 05. 2020

Obdarujte nejdražšího člověka – svoji maminku u příležitosti Dne matek 11.května. Navrhněte rodině výlet a vydejte se do zámeckých zahrad zámku Loučeň ve středních Čechách nedaleko Prahy. Maminky v den jejich svátku dostanou dárky hned dva. Vstup pro ně bude 10. května na zámku v Loučeni zdarma.


Světové unikáty v zámeckých zahradách na Loučeni

Světové unikáty v zámeckých zahradách na Loučeni

30. 04. 2020

Zámecké zahrady na Loučeni vítají již v plné kráse své návštěvníky. Vše tady již krásně kvete a voní. Člověk zde může obdivovat nejenom přírodu, park lze využít i jako místo odpočinku nebo naopak ke sportovním aktivitám.


Cesta časem – příběh zámku Loučeň od monarchie k demokracii formou nových prohlídek s oživlými obrazy

Cesta časem – příběh zámku Loučeň od monarchie k demokracii formou nových prohlídek s oživlými obrazy

07. 11. 2019

Oživlé obrazy na zámku Loučeň seznámí návštěvníky s 30. výročím sametové revoluce formou nového typu prohlídek. Návštěvníci se během prohlídky seznámí s osudy loučenského zámku a osobnostmi, které procházely jeho komnatami od dob monarchie přes první republiku, léta nacistické okupace a komunistické diktatury až po republiku opět demokratickou.


Prohlídky Příběh vánočního stromečku s jedenadvaceti rozzářenými vánočními stromky na zámku Loučeň zahájí slavnostní Křest největšího adventního věnce u nás

Prohlídky Příběh vánočního stromečku s jedenadvaceti rozzářenými vánočními stromky na zámku Loučeň zahájí slavnostní Křest největšího adventního věnce u nás

29. 10. 2019

Na zámku Loučeň se po celý prosinec rozzáří celkem jedenadvacet vánočních stromečků v nejrůznějších podobách. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout a dozvědět se zajímavosti o Vánocích u nás i ve světě v rámci prohlídek Příběh vánočního stromečku. Vánoční program bude zahájen 30.listopadu slavnostním Křtem největšího adventního věnce v Česku. Mezi stromečky nebudou chybět ty tradiční ozdobené ozdobami ze slámy nebo červenými jablíčky.