Město Hořice

Hlavní stránka | Kateřina Goroškov | Tiskové středisko | Město Hořice

Městské muzeum v Hořicích v Podkrkonoší prošlo v letech 2017 – 2019 celkovou rekonstrukcí. Stálá expozice, nazvaná „Od kamene k soše“, seznamuje příchozí se zdejší bohatou sochařskou a kamenickou tradicí a díky množství interaktivních prvků je zábavná a poučná pro malé i velké návštěvníky. Hořice jsou nazývané městem kamenné krásy a jsou známé množstvím soch a pomníků, první sochařskokamenickou školou, slavnými motocyklovými závody a také krásnou okolní přírodou. Za návštěvu ve městě stojí také Galerie plastik se stálou expozicí českého sochařství z počátku 20. století, Masarykova věž samostatnosti s bohatou sochařskou výzdobou a expozicí českého odboje, sloužící zároveň jako turistická rozhledna, a dále Museum Czech Road Racing v hořickém zámku s výstavou Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích. Ojedinělou přírodní galerií jsou Smetanovy sady a dva sochařské parky, prezentující díla sochařů z celého světa vzniklá při mezinárodních symposiích v letech 1966 až 1969 a 1989 až dosud. Příjemné osvěžení v letních dnech poskytuje přírodní koupaliště na Dachovech s půvabnou dřevěnou architekturou z 20. let minulého století. Zapomenout nelze samozřejmě ani na slavné hořické trubičky, vyrábějící se ve městě už více než 200 let.

www.muzeum.horice.org, www.galerie.horice.org

Galerie plastik v Hořicích v Podkrkonoší uvádí výstavu To, co zbylo na počest stočtyřicetiletého výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické a zrodu dlouholetého umění kamenné krásy

Galerie plastik v Hořicích v Podkrkonoší uvádí výstavu To, co zbylo na počest stočtyřicetiletého výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické a zrodu dlouholetého umění kamenné krásy

17. 05. 2024

V letošním roce si připomínáme 140. výročí od založení hořické Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické. Tato významná instituce ovlivnila nejen řady svých absolventů a absolventek, ale celé město Hořice. Podpořila rozvoj místní tradice kamenosochařství, která proměnila veřejný prostor města. To nejvýrazněji lze vidět ve Smetanových sadech, krásném parku naplněném sochařskými pomníky, včetně prvního pomníku Bedřicha Smetany na světě, jehož autorem je Mořic Černil. Zásadní letošní výročí tak trefně připomíná Městské muzeum a galerie v Hořicích právě v Galerii plastik. Ve spolupráci s kurátorkou Ivou Mladičovou byla připravena výstava TO, CO ZBYLO absolventů a absolventek sochařské a kamenické školy Kryštofa Kaplana, Markéty Korečkové, Štěpána Málka, Lenky Melkusové a Petra Stibrala.


Barevný kulturní podzim v Hořicích v Podkrkonoší

Barevný kulturní podzim v Hořicích v Podkrkonoší

11. 09. 2023

Mezinárodní festival krásných umění v Městském muzeu a galerii v Hořicích představuje v rámci svého devátého ročníku umění Francie. V Galerii plastik je již nyní k vidění výstava Moonlight Trilobite / Trilobit v měsíčním svitu francouzské umělkyně Néphéli Barbas. Další výstavou je U_mění Hořice 2023. Letos se bude řídit řídí kurátorským tématem „uzlové body“ a ukazuje, jak je spjatá osobní i společenská historie s určitým místem a časem. Koncem roku Městské muzeum v Hořicích zahájí jubilejní výstavu díla významného hořického rodáka Karla Vika, která bude reflektovat proměny vnímání krajiny a významu, který jí přikládáme. Výstava ke 140. výročí narození Karla Vika představí jeho grafické a malířské dílo uložené ve sbírkách hořického muzea.


Městské muzeum v Hořicích zahájilo letošní turistickou sezonu řadou výstav

Městské muzeum v Hořicích zahájilo letošní turistickou sezonu řadou výstav

30. 05. 2023

Již počátky Městského muzea v Hořicích, datující se do roku 1887, jsou spojeny s obrovským nadšením místních lidí a jejich snahou uchovávat minulost a přinášet lidem kulturní zážitek. Tehdy bylo muzeum známé jako Archeologický a musejní spolek. Založila jej skupina milovníků starých památek, většinou z řad místní inteligence, která se rozhodla pracovat na sběru a studiu mnohých památkových předmětů, kterým často hrozilo zničení. Toto nadšení zde panuje nepřetržitě do dnešních dní. Hořice v Podkrkonoší lákají skladbou programu letošní turistické sezóny nejen na své přírodní bohatství a krásu, v okolí Hořic naleznete bezpočet turistických stezek, tak na velký počet kulturních akcí.


Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

28. 11. 2022

Výstava Cesta je trnitá, kterou v Městském muzeu v Hořicích otevřou 15. prosince, propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň, a to malířky Anežky Hoškové a sochařky Anny Hulačové. Zájem o legendární a magické první jmenované se zde setká s rurálním sci-fi druhé. Obě umělkyně jsou nejen výrazné na české umělecké scéně, pozornost budí i v zahraničí. Většina děl vznikla přímo pro výstavu a je výsledkem spolupráce obou autorek, které spojuje téma vztahu k přírodě. Městské muzeum v Hořicích se těší, že muzejní Štorchovu síň zaplní to nejsoučasnější z českého umění.


Mezinárodní festival krásných umění

Mezinárodní festival krásných umění

28. 07. 2022

V Hořicích proběhne již osmý ročník Mezinárodního festivalu krásných umění. Letos se zaměří na umění a kulturu v Německu s podtématem Německo - život v megapolis. Galerie plastik hostí v rámci již tradičního uměleckého festivalu každoročně tvorbu zaměřenou na jinou zemi. Letos to budou autoři z Německa, kteří pociťuji tíži života v megapolis, na což bude zaměřen i doprovodný hudební, literární, filmový a diskuzní program. Celý festival začne 8. září v Městském muzeu přednáškou o německé experimentální poezii.


Ojedinělé pískovcové exponáty pod širým nebem,  Museum czech road racingu na zámku,  muzeum, Galerie plastik, Masarykova věž samostatnosti, prvorepublikové slunné lázně Dachova a další skvosty dělají z Hořic významný turistický cíl

Ojedinělé pískovcové exponáty pod širým nebem, Museum czech road racingu na zámku, muzeum, Galerie plastik, Masarykova věž samostatnosti, prvorepublikové slunné lázně Dachova a další skvosty dělají z Hořic významný turistický cíl

16. 05. 2022

Osmitisícové malebné podkrkonošské město Hořice za týden přivítá účastníky jednoho z nejtěžších závodů silničních motocyklů pod širým nebem. Přípravy na tyto závody vrcholí. Vedle toho město Hořice připravilo několik výstav. Umělecké propojení šesti autorů v Městském muzeu a Galerii Plastik s názvem Paralely a sochu ve veřejném prostoru Tomáše Polcara. Unikátní pískovcová díla lze obdivovat ve Smetanových sadech nebo dvou sochařských parcích sv. Gotharda a sv. Josefa.


Hořice představují jeden z nejcennějších předmětů ze sbírky zdejšího městského muzea - Šafránkovu kroniku

Hořice představují jeden z nejcennějších předmětů ze sbírky zdejšího městského muzea - Šafránkovu kroniku

28. 04. 2022

Právě probíhající výstava FRANTIŠEK ŠAFRÁNEK A JEHO HOŘICKÁ KRONIKA představuje jeden z nejcennějších předmětů ze sbírky hořického muzea – Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka. Šafránkova kronika patří mezi nejcennější prameny k dějinám Hořic.


Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší

Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší

23. 11. 2021

Výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší proběhne v Hořicích v Podkrkonoší od 25. listopadu tohoto roku do 27. února příštího roku. Z velkého množství kamenných křížů a křížových kamenů ukazuje výstava v Hořicích ty nejzajímavější. Výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší nabízí rovněž inspiraci k výpravám za tajemstvím minulosti. Za cíl si však také klade, probudit zájem o tyto mlčenlivé svědky minulosti s potřebou drobné památky chránit jako kulturní rozměr krajiny.


Advent v Městském muzeu Hořice v Podkrkonoší zahájí výstava Kouzlo Vánoc aneb jak si zkrášlit čas vánoční

Advent v Městském muzeu Hořice v Podkrkonoší zahájí výstava Kouzlo Vánoc aneb jak si zkrášlit čas vánoční

16. 11. 2021

Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 27. listopadu v Multimediálním sálu městského muzea. K vidění bude například tradiční vánočně nazdobená selská jizba, vánoční pečivo a pokrmy a pro inspiraci vánoční stromečky nazdobené v různých stylech, například s perníkovými či paličkovanými ozdobami, ale i v retro a současných vánočních trendech. Kouzlo Vánoc si budou moci návštěvníci vychutnat nejenom v rámci výstavy, ale i při doprovodném programu, který je v Hořicích připraven.


Světlo svobody září z Hořic do naší země & Audiovizuální instalace maleb s názvem BARVY SVOBODY

Světlo svobody září z Hořic do naší země & Audiovizuální instalace maleb s názvem BARVY SVOBODY

08. 10. 2021

Světlo svobody v Hořicích v Podkrkonoší neuhasíná. Na projekt dvojice autorů ve spolupráci s městským muzeem - SVĚTLO SVOBODY - nasvícení věže malířskou performancí za tónů hudby Josefa Suka, navazuje multimediální výstava maleb Vladimíra Kiseljova s názvem BARVY SVOBODY. Vernisáž proběhne 15. října za hudebního doprovodu Miroslava Vobořila. Výstava pak potrvá do 21. listopadu tohoto roku. Expozice je umístěna v prostorách Multimediálního sálu Městského muzea v Hořicích. Tady návštěvníci uvidí fotografie a video z akce nasvícení Masarykovy věže, a uvidí také unikátní malbu, kterou Vladimír Kiseljov vytvořil během projekce, doplněnou o sérii video vizualizací vytvořených Ondřejem Martincem. Součástí audiovizuální instalace budou i komentované prohlídky za účasti autorů.


Hořické muzeum uvede autorskou výstavu malíře Vladimíra Houdka – ECHO

Hořické muzeum uvede autorskou výstavu malíře Vladimíra Houdka – ECHO

10. 09. 2021

Hořické muzeum uvede ve Štorchově síni autorskou výstavu Vladimíra Houdka s názvem ECHO. Výstava jednoho z nejvýraznějších představitelů současné malby prezentuje sérii velkoformátových obrazů z let 2018–2020, jejichž ústředním motivem je nářadí. Díla budou návštěvníci moci v Hořicích v Podkrkonoší obdivovat od 16. září do 14. listopadu tohoto roku.


U_mění Hořice

U_mění Hořice

23. 06. 2021

Hořice v Podkrkonoší představí od června do října tohoto roku přehlídku U_mění Hořice. Výstava současného výtvarného umění ve veřejném prostoru nabídne obyvatelům i návštěvníkům města bezprostřední kontakt s aktuálními uměleckými formami v exteriéru Hořic. Pět výtvarníků, kteří zároveň působí jako pedagogové uměleckých oborů na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské a kamenické, vytvořilo jedinečná díla přímo pro konkrétní místa. Michaela Jezberová, Martina Hozová, Bronislaw Fiutowski, Ladislav Jezbera a Jan Pospíšil proměňují svými dočasnými uměleckými intervencemi ustálenou podobu tradičních hořických lokalit.


Hořice v Podkrkonoší otevírají všechna svá muzea

Hořice v Podkrkonoší otevírají všechna svá muzea

24. 05. 2021

Mezi nejzajímavější exponáty výstavy „Za drahými kameny do pravěku“ patří beze sporu pěstní klín vyrobený z rudého jaspisu, jehož stáří je odhadováno na více než 300 000 let. Jedná se o poněkud kuriózní nález, protože byl objeven v dřevěné konstrukci archaické chladničky z 16. století na náměstí v Českém Dubu, kterou spolu s dalšími kameny podpíral.


Veřejné vystavení monumentální olejomalby Zdeňka Buriana Lovci mamuta v Městském muzeu v Hořicích

Veřejné vystavení monumentální olejomalby Zdeňka Buriana Lovci mamuta v Městském muzeu v Hořicích

20. 08. 2020

V rámci probíhající výstavy Zdeněk Burian - Dobrodružství pravěku bude v Městském muzeu v Hořicích vystaven také dosud veřejně neprezentovaný Burianův obraz Lovci mamuta z majetku Ministerstva zemědělství ČR. Monumentální olejomalba zobrazující velkolepou pravěkou scénu lovu na mamuta představuje širokou veřejností dosud neobjevený klenot Burianovy tvorby. Návštěvníci Hořic budou mít možnost obraz obdivovat ve Štorchově síni městského muzea od 17. září do 15. října tohoto roku. Ve čtvrtek 17. září od 19 hodin se uskuteční slavnostní představení obrazu za přítomnosti zástupců vedení města Hořice a Mgr. Martiny Berdychové, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje.


Hořice - město kamenné krásy vystavují málo viděná díla  Jiřího Středy

Hořice - město kamenné krásy vystavují málo viděná díla Jiřího Středy

22. 07. 2020

Až do 30. srpna letošního roku probíhá v Galerii plastik výstava sochaře Jiřího Středy Málo viděný. Kurátoři vybrali pro hořickou výstavu řadu děl, která pro svou povahu privatissim nebyla dosud vystavována. V letních měsících tak mají návštěvníci gothardské galerie možnost objevovat zatím málo viděný svět Jiřího Středy.


Hořice patří letošní léto nejenom milovníkům motocyklů a výtvarného umění či obrazů Zdeňka Buriana, ale také dětem  & Navštivte Hořice a staňte se skutečným trubičkovým znalcem

Hořice patří letošní léto nejenom milovníkům motocyklů a výtvarného umění či obrazů Zdeňka Buriana, ale také dětem & Navštivte Hořice a staňte se skutečným trubičkovým znalcem

10. 07. 2020

Malebné město Hořice v Podkrkonoší láká rodiny s dětmi k celodennímu letnímu výletu. Podařil se tady totiž skloubit kulturní program tak, aby zaujal všechny její členy. Pro převážně mužskou část probíhá v prostorách hořického zámku výstava „Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích". Ta je k vidění v prostorách Musea Czech Road Racing po celou letní sezónu. Aby byla výstava atraktivní i pro děti, čeká na ně plnění úkolů, díky jejichž rozluštění pomohou Gustavu Havlovi, zakladateli známého hořického závodu 300 zatáček, spravit jeho rozbitý motocykl. Další naučnou stezkou, která na děti čeká, je Trubičková stezka umístěná v klidném prostředí Smetanových sadů.


Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích - Výstava motocyklů    v Hořicích

Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích - Výstava motocyklů v Hořicích

22. 06. 2020

Městské muzeum ve spolupráci s hořickým historikem motocyklových závodů na okruzích Mgr. Jaroslavem Kotrbáčkem pořádají výstavu „Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích". Ta je k vidění v prostorách hořického Musea Czech Road Racing po celou letní sezónu až do 15. září tohoto roku. Výstava připomíná první motocyklový závod ve městě v roce 1926 a první předválečný ročník závodu 300 zatáček v roce 1936.


Muzeum v Hořicích uvede výstavu -  Zdeněk Burian - Dobrodružství pravěku

Muzeum v Hořicích uvede výstavu - Zdeněk Burian - Dobrodružství pravěku

09. 06. 2020

Výstava Zdeněk Burian - Dobrodružství pravěku nabídne široké veřejnosti neobyčejné setkání s hrdiny pravěkého světa prostřednictvím strhujících příběhů na obrazech fenomenálního umělce. Štorchova síň Městského muzea v Hořicích v Podkrkonoší uvede výstavu 25. června slavnostní vernisáží. Od 26. června až do 20. prosince tohoto roku budou pak moci všichni zájemci obdivovat rozsáhlý soubor originálních ilustrací Zdeňka Buriana ke knihám Eduarda Štorcha, který náleží ke zlatému fondu hořických uměleckých sbírek.